
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 5 |
| Pitch: | 0.250" (6.35mm) |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Current: | 30 A |
| Voltage: | 600 V |
| Wire Gauge: | 10-24 AWG |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Wire Termination: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Color: | Green |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2080 |
Current price of KP0501500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK 4POS 45DEG 3.81MM PCB
TERM BLK 20POS TOP ENTRY 5MM PCB
TERM BLK 9P SIDE ENT 12.7MM PCB
CONN HEADER VERT 90POS 1MM
TERM BLK 5P SIDE ENT 6.35MM PCB