HM0880810000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLK 8POS TOP ENTRY 10MM PCB
Catalog
Terminal Blocks - Wire to Board
DataSheet
HM0880810000G PDF
Type Description
Series:HM
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Levels:1
Positions Per Level:8
Pitch:0.394" (10.00mm)
Mating Orientation:Vertical with Board
Current:8 A
Voltage:250 V
Wire Gauge:12-28 AWG
Mounting Type:Through Hole, Press-Fit
Wire Termination:Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Features:Interlocking (Side)
Color:Gray
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PCB TERMINAL
OSTHA060050
OSTHA060050
TERM BLK 6POS TOP ENT 5.08MM PCB
OSTYE190150
OSTYE190150
TERM BLK 19P SIDE ENTRY 5MM PCB
HM0880810000G
HM0880810000G