MNG14-250DMX-BOTTLE
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 100PC
DataSheet
MNG14-250DMX-BOTTLE PDF
Terminal Type:Standard
Gender:Male
Tab Width:0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:0.032" (0.81mm)
Tab Length:-
Length - Overall:0.940" (23.88mm)
Termination:Crimp
Wire Gauge:14-16 AWG
Insulation:Non-Mating End Insulated
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Features:-
Color:Blue
Contact Material:Copper, ETP
Contact Finish:Tin
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FASTON CONN 6,3 MM SR. FLAG REC.