LCA10-14F-L
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCA10-14F-L PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:1/4 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.050" (1.27mm)
Length - Overall:-
Width - Outer Edges:0.420" (10.67mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:10 AWG