LCMB185-20-X
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M20
DataSheet
LCMB185-20-X PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M20 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.173" (4.39mm)
Length - Overall:4.138" (105.10mm)
Width - Outer Edges:1.319" (33.50mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:185mm²