LCMDX240-14-5
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M14
DataSheet
LCMDX240-14-5 PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M14 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.213" (5.40mm)
Length - Overall:5.472" (139.00mm)
Width - Outer Edges:1.673" (42.49mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:240mm²