LCMA70-6-L
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M6
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMA70-6-L PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.112" (2.85mm)
Length - Overall:2.106" (53.50mm)
Width - Outer Edges:0.819" (20.80mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:70mm²