LCMD50-10-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M10
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMD50-10-X PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M10 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.098" (2.49mm)
Length - Overall:3.583" (91.00mm)
Width - Outer Edges:0.709" (18.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:50mm²