LCMC50-00-E
Description
CONN TERM RECT RING 50MM
DataSheet
LCMC50-00-E PDF
Type Description
Series:LCMC
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:-
Terminal Style:No Stud Hole
Tab Thickness:0.071" (1.80mm)
Length - Overall:4.362" (110.79mm)
Width - Outer Edges:0.906" (23.01mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:50mm²