LCMB50-12-E
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M12
DataSheet
LCMB50-12-E PDF
Type Description
Series:LCMB
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.071" (1.80mm)
Length - Overall:2.610" (66.29mm)
Width - Outer Edges:0.906" (23.01mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:50mm²