LCMB240-16-6
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M16
DataSheet
LCMB240-16-6 PDF
Type Description
Series:LCMB
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M16 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.209" (5.31mm)
Length - Overall:4.528" (115.00mm)
Width - Outer Edges:1.476" (37.49mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:240mm²