LCMA10-5F-C
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M5
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMA10-5F-C PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M5 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.047" (1.19mm)
Length - Overall:-
Width - Outer Edges:0.433" (11.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Termination:Crimp, Flag
Wire Gauge:10mm²