LCMC16-00-L
Description
CONN TERM RECT RING 16MM
DataSheet
LCMC16-00-L PDF
Type Description
Series:LCMC
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:-
Terminal Style:No Stud Hole
Tab Thickness:0.059" (1.50mm)
Length - Overall:3.697" (93.90mm)
Width - Outer Edges:0.591" (15.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:16mm²