LCC4/0-14B-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT TONG 4/0 AWG #1/4
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCC4/0-14B-X PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:1/4 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.140" (3.56mm)
Length - Overall:3.660" (92.96mm)
Width - Outer Edges:1.060" (26.92mm)