LCD1/0-12H-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT TONG 1/0 AWG #1/2
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCD1/0-12H-X PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:1/2 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.120" (3.05mm)
Length - Overall:-
Width - Outer Edges:0.800" (20.32mm)