LCMA16-6-C
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMA16-6-C PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.049" (1.26mm)
Length - Overall:1.358" (34.50mm)
Width - Outer Edges:0.512" (13.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:16mm²