LCMB16-10-L
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M10
DataSheet
LCMB16-10-L PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M10 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.043" (1.09mm)
Length - Overall:1.945" (49.40mm)
Width - Outer Edges:0.591" (15.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:16mm²