LCMA70-12F-L
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M12
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMA70-12F-L PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.110" (2.79mm)
Length - Overall:-
Width - Outer Edges:0.819" (20.80mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:70mm²