LCMC500-12-3
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 500MM #M12
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMC500-12-3 PDF
Type Description
Series:LCMC
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.350" (8.89mm)
Length - Overall:7.646" (194.21mm)
Width - Outer Edges:2.264" (57.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:500mm²