LCMC25-12-L
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 25MM #M12
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMC25-12-L PDF
Type Description
Series:LCMC
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.091" (2.31mm)
Length - Overall:3.984" (101.19mm)
Width - Outer Edges:0.787" (20.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:25mm²