LCMC120-00-X
Description
CONN TERM RECT RING 120MM
DataSheet
LCMC120-00-X PDF
Type Description
Series:LCMC
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:-
Terminal Style:No Stud Hole
Tab Thickness:0.134" (3.40mm)
Length - Overall:4.909" (124.69mm)
Width - Outer Edges:1.083" (27.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:120mm²