LCMDX120-12-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M12
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMDX120-12-X PDF
Type Description
Series:LCMDX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.175" (4.45mm)
Length - Overall:4.528" (115.00mm)
Width - Outer Edges:1.201" (30.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:120mm²