LCMAX120-8-L
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M8
DataSheet
LCMAX120-8-L PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M8 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.175" (4.45mm)
Length - Overall:2.776" (70.50mm)
Width - Outer Edges:1.201" (30.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:120mm²