LCMAX50-6-L
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M6
DataSheet
LCMAX50-6-L PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.112" (2.85mm)
Length - Overall:2.106" (53.50mm)
Width - Outer Edges:0.819" (20.80mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:50mm²