LCMDX150-14-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M14
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMDX150-14-X PDF
Type Description
Series:LCMDX
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M14 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.173" (4.39mm)
Length - Overall:4.783" (121.49mm)
Width - Outer Edges:1.319" (33.50mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:150mm²