MUSBC111M5
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN RCPT USB2.0 A STACK PCB R/A
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
MUSBC111M5 PDF
Type Description
Series:MUSB
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:USB-A (USB TYPE-A), Stacked
Number of Contacts:8
Gender:Receptacle
Specifications:USB 2.0
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:Flange, Horizontal
Termination:Solder
Features:Cover
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Ports:2
Current Rating (Amps):1.5A
Voltage - Rated:-
Mating Cycles:1500
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT MICRO USB AB 5P SMD RA
KUSBX-AS2N-B
KUSBX-AS2N-B
CONN RCPT STACKED USB TYPE A R/A
CONN RCPT USB2.0 TYPEB 4POS R/A