KUSBX-AS2N-B30
Manufacturer
Kycon
VIGOR # :
Description
CONN RCPT STACKED USB TYPE A R/A
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
KUSBX-AS2N-B30 PDF
Type Description
Series:KUSBX
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:USB-A (USB TYPE-A), Stacked
Number of Contacts:8
Gender:Receptacle
Specifications:-
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:Horizontal
Termination:Solder
Features:Board Lock
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Ports:2
Current Rating (Amps):1A
Voltage - Rated:30VAC