KUSBVX-SMT-CS-B30TRC
Manufacturer
Kycon
VIGOR # :
Description
USB TYPE C SOCKET, VERT MT, SMT,
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
KUSBVX-SMT-CS-B30TRC PDF
Type Description
Series:KUSBVX-SMT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:USB-C (USB TYPE-C)
Number of Contacts:24
Gender:Receptacle
Specifications:USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
Mounting Type:Surface Mount, Through Hole
Mounting Feature:Vertical
Termination:Solder
Features:-
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Ports:1
Current Rating (Amps):1A
Voltage - Rated:30VAC
Mating Cycles:10000
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1825
CONN PLUG MINI USB B 5POS SOLDER