690-W05-260-044
Manufacturer
EDAC Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT USB1.0 MINI B PNL MNT
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
690-W05-260-044 PDF
Type Description
Series:690W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:USB - mini B
Number of Contacts:5
Gender:Receptacle
Specifications:USB 1.0
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Features:Circular Threaded Coupling
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Number of Ports:1
Current Rating (Amps):1A
Voltage - Rated:30V
Mating Cycles:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
A-IES-SMT
A-IES-SMT
CONN RCP IEEE1394 FIREWIR SMD RA
CONN RCPT USB1.1 TYPEA 4P SMD RA
CONN RCPT USB2.0 MICRO B SMD R/A
SiT3372AI-1E3-33NX70.656000Y
SiT3372AI-1E3-33NX70.656000Y
XTAL OSC VCXO 70.6560MHZ LVPECL
SiT3372AI-4E2-25NG173.370750X
SiT3372AI-4E2-25NG173.370750X
XTAL OSC VCXO 173.37075MHZ HCSL
690-W05-260-044
690-W05-260-044
TV06RF-11-19P-LC
TV06RF-11-19P-LC
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE