DID-29PFFS-SL8001
Manufacturer
LTW (Amphenol LTW)
VIGOR # :
Description
CONN RCPT DVI-I DUAL 29POS PCB
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
DID-29PFFS-SL8001 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:DVI-I, Dual Link
Number of Contacts:29
Gender:Receptacle
Specifications:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Flange, Vertical
Termination:Solder
Features:-
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Number of Ports:1
Current Rating (Amps):1.5A