KUSBVLPXHT-AS1N-O30-HRF
Manufacturer
Kycon
VIGOR # :
Description
CONN USB TYPE-A HIGH RETENT VERT
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
KUSBVLPXHT-AS1N-O30-HRF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:USB-A (USB TYPE-A)
Number of Contacts:4
Gender:Receptacle
Specifications:USB 2.0
Mounting Type:Through Hole
Mounting Feature:Vertical
Termination:Solder
Features:-
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Ports:1
Current Rating (Amps):1.5A
Voltage - Rated:30VAC/DC
Mating Cycles:1500
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
A-USBPA-3
A-USBPA-3
CONN PLUG USB3.0 TYPEA 9POS SLD
CONN RCPT USB2.0 TYPEB 4POS SMD
USB3160-30-0170-0-C
USB3160-30-0170-0-C
MICRO B SKT, VERTICAL, SMT, 30",
MXSMCJLCE40AE3
MXSMCJLCE40AE3
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AB
KUSBVLPXHT-AS1N-O30-HRF
KUSBVLPXHT-AS1N-O30-HRF
HDO4K-ET-PMT
HDO4K-ET-PMT
ELECTRICAL MASK TEST OPTION
TCSD-05-01-F-N-P01
TCSD-05-01-F-N-P01
CONN RCPT 10POS IDC 28AWG GOLD