HCM493686400AHJT
Manufacturer
Citizen Finedevice Co., LTD.
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
HCM493686400AHJT PDF
Type Description
Series:HCM49
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:3.6864 MHz
Frequency Stability:±100ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):200 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)