C3E-8.000-16-3030-CT
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 16PF SMD
DataSheet
C3E-8.000-16-3030-CT PDF
Type Description
Series:C3E
Package:Strip
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:8 MHz
Frequency Stability:±30ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:16pF
ESR (Equivalent Series Resistance):500 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)