NX2520SA-40.000000MHZ-W3
Manufacturer
NDK
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
NX2520SA-40.000000MHZ-W3 PDF
Type Description
Series:NX2520SA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:±10ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:10pF
ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)