C16-27.000-8-1520-R
Manufacturer
Aker Technology USA
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ 8PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
C16-27.000-8-1520-R PDF
Type Description
Series:C16
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:27 MHz
Frequency Stability:±20ppm
Frequency Tolerance:±15ppm
Load Capacitance:8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):120 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)