ABM8-16.000MHZ-B2-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
ABM8-16.000MHZ-B2-T PDF
Type Description
Series:ABM8
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±20ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):70 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)