ATS050C-E
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 5.0000MHZ SERIES TH
Catalog
Crystals
DataSheet
ATS050C-E PDF
Type Description
Series:ATS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:5 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:Series
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)