ECS-73-20-1
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
ECS-73-20-1 PDF
Type Description
Series:HC-49U
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:7.3728 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/U
Size / Dimension:0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):0.530" (13.46mm)