406C35B12M28800
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 12.2880MHZ 13PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
406C35B12M28800 PDF
Type Description
Series:406
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:12.288 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:13pF
ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)