AB-48.000MHZ-B2
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 18PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
AB-48.000MHZ-B2 PDF
Type Description
Series:AB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:48 MHz
Frequency Stability:±100ppm
Frequency Tolerance:±20ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):25 Ohms
Operating Mode:3rd Overtone
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/U
Size / Dimension:0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.530" (13.46mm)