R2016-40.000-8-F-1515-TR-NS1
Manufacturer
Raltron
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
R2016-40.000-8-F-1515-TR-NS1 PDF
Type Description
Series:R2016
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:±15ppm
Frequency Tolerance:±15ppm
Load Capacitance:8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):100 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)