C1E-16.000-8-1010-R3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
DataSheet
C1E-16.000-8-1010-R3 PDF
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±10ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):200 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)