ECS-41-20-4X
Description
CRYSTAL 4.0960MHZ 20PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
ECS-41-20-4X PDF
Type Description
Series:HC-49USX
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:4.096 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):150 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)