FA-365 35.7950MB-B3
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 35.7950MHZ 16PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
FA-365 35.7950MB-B3 PDF
Type Description
Series:FA-365
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:MHz Crystal
Frequency:35.795 MHz
Frequency Stability:±30ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:16pF
ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.055" (1.40mm)