CSA309-11.2896MABJ-UB
Manufacturer
Citizen Finedevice Co., LTD.
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 11.2896MHZ 18PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
CSA309-11.2896MABJ-UB PDF
Type Description
Series:CSA309
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:MHz Crystal
Frequency:11.2896 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension:0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)