ABSM2-40.000MHZ-4-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
ABSM2-40.000MHZ-4-T PDF
Type Description
Series:ABSM2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:3rd Overtone
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension:0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.146" (3.70mm)