MA-506 36.8640M-C0:ROHS
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 36.8640MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
MA-506 36.8640M-C0:ROHS PDF
Type Description
Series:MA-506
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:MHz Crystal
Frequency:36.864 MHz
Frequency Stability:±30ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:3rd Overtone
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SOJ, 3.30mm pitch
Size / Dimension:0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.181" (4.60mm)