9B-16.000MBXT-B
Manufacturer
TXC Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 32PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
9B-16.000MBXT-B PDF
Type Description
Series:9B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:32pF
ESR (Equivalent Series Resistance):30 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GB0600020
GB0600020
CRYSTAL 6.0000MHZ 20PF