ASE-66.666MHZ-ET
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 66.6660MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
ASE-66.666MHZ-ET PDF
Type Description
Series:ASE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:66.666 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±100ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):24mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)