SIT1602BC-81-XXN-4.096000X
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 4.0960MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-81-XXN-4.096000X PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:4.096 MHz
Function:-
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3373AI-2E2-25NE614.000000T
SiT3373AI-2E2-25NE614.000000T
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ LVDS
SiT3373AC-4B2-25NX256.000000X
SiT3373AC-4B2-25NX256.000000X
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ HCSL
SiT5156AE-FK-30VT-16.367600X
SiT5156AE-FK-30VT-16.367600X
XTAL OSC VCTCXO 16.3676MHZ
SIT1602BC-81-XXN-4.096000X
SIT1602BC-81-XXN-4.096000X
SiT5156AE-FA-25N0-38.400000X
SiT5156AE-FA-25N0-38.400000X
XTAL OSC TCXO 38.4000MHZ LVCMOS
SiT3372AC-2E2-30NZ133.516483Y
SiT3372AC-2E2-30NZ133.516483Y
XTAL OSC VCXO 133.516483MHZ LVDS
3M 1430 10
3M 1430 10" X 10.5"-25